اسکنر مگنتومتر پمپ نوری MEG (OPM-MEG) که توسط پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام Added Scientific (ناتینگهام، انگلستان) و QuSpin (لوییزویل، کولورادو، آمریکا) طراحی شده است، کلاهی است که توسط پرینتر سه بعدی ساخته شده است و “کل سر” را پوشش می­دهد.

پژوهشی جدید به ساخت یک دستگاه ۴۹ کاناله ی مگنتوانسفالوگرافی (MEG) منجر شده است که می تواند فرآیند های الکتروفیزیولوژیک موجود در اختلالات سلامت روان را شناسایی کند.


تصویر: اسکنر مغزی ۴۹ کاناله که توسط پرینتر سه بعدی ساخته شده است (عکس از دانشگاه ناتینگهام)

اسکنر مگنتومتر پمپ نوری MEG (OPM-MEG) که توسط پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام Added Scientific (ناتینگهام، انگلستان) و QuSpin (لوییزویل، کولورادو، آمریکا) طراحی شده است، کلاهی است که توسط پرینتر سه بعدی ساخته شده است و “کل سر” را پوشش می­دهد.

این سیستم با در اختیار داشتن ۴۹ کانال، مزیت بالایی در امر بازسازی داده­ها در قالب تصاویر سه بعدی دارد و می­تواند تغییرات و نوسانات جریان عصبی آلفا، بتا و گاما را نمایش دهد.

این اسکنر سه بعدی، تمام کرانیوم را می­پوشاند و نواحی از مغز را که حرکات دست و بینایی را کنترل می­کنند، با دقت میلیمتری نشان می­دهد.

محققین که از این دستگاه استفاده کردند تا معاینات MEG را بر روی دو نفر انجام دهند، دریافتند که قدرت تشخیص سیگنال این سیستم نیز بسیار بالا است.

علاوه بر این، محققین با به کارگیری مدلینگ source-space نشان دادند کیفیت عملکرد این دستگاه با دستگاه­های MEG دیگر که بسیار سنگین هستند و تا پنج برابر بیشتر سنسور دارند، قابل قیاس است.

این پژوهش در تاریخ ۲۹ مه ۲۰۲۰ در ژورنال Neuroimage منتشر شد.

دکتر رایان هیل از نویسندگان ارشد پژوهش از دانشگاه ناتینگهام گفت: “OPM-MEG، با وجود پتانسیل هیجان انگیزی که دارد، هنوز یک تکنولوژی نوظهور است و مستلزم تکمیل و گسترش می باشد. با وجود در دسترس بودن سیستم­های چند کاناله، در بیشتر معاینات همچنان از تعداد اندکی سنسور بر روی ناحیه­ی کوچکی از مغز استفاده می­شود. معرفی دستگاهی با قابلیت اسکن تمام مغز، گام مهمی در جهت به کارگیری موثر این نوع سیستم ها خواهد بود.”

دکتر متیو بروکس ، استاد فیزیک و از نویسندگان ارشد این پژوهش از دانشگاه ناتینگهام گفت: “درک بیماری­های روانی، همچنان یکی از بزرگترین چالش­های علم در قرن بیست و یکم است.

از اختلالات اطفال مانند اوتیسم گرفته تا بیماری های نورودژنراتیو مانند آلزایمر، بیماری­های مغزی زندگی میلیون ها نفر را تحت الشعاع قرار می دهند.

در بسیاری موارد، حتی با تصاویر بسیار دقیقی که از مغز تهیه می شود، نمی توان پاتولوژی موجود را شناسایی کرد. به همین خاطر لازم است هر چه زودتر تکنولوژی های جدیدی ابداع شوند که ارزیابی دقیقی از مغز در شرایط سلامت و بیماری انجام دهند.”

سیستم­های MEG قدیمی مبتنی بر سنسورهای مگنتومتر کرایوژنیک بسیار حساسی هستند که میادین مغناطیسی اکستراکرانیال کوچک حاصل از جریان های عصبی را شناسایی می کنند.

سنسورهای جدیدتر کوانتومی و غیر کرایوژنیک، بر پایه ی OPM هستند؛ بدین ترتیب امکان تصویربرداری میلی ثانیه به میلی ثانیه­ای از مغز و بخش­هایی از آن که در هنگام انجام اعمال مختلف مانند صحبت و یا حرکت کردن فعال می شوند، فراهم می­گردد.

منتشر شده در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۲۰

  • نویسنده : parsxray
  • منبع خبر : parsxray