به ادعای پژوهشی جدید، رزونانس مغناطیسی قلبی عروقی (CMR) نشان از درگیری قلبی و التهاب میوکارد در بیماران COVID-19 دارد که به تازگی بهبود یافته اند.

به ادعای پژوهشی جدید، رزونانس مغناطیسی قلبی عروقی (CMR) نشان از درگیری قلبی و التهاب میوکارد در بیماران COVID-19 دارد که به تازگی بهبود یافته اند.

محققین در بیمارستان دانشگاه فرانکفورت (آلمان)، مرکز تحقیقات قلبی عروقی آلمان (DZHK؛ برلین) و سایر انستیتوها، پژوهشی را روی ۱۰۰ بیمار (۵۳% مذکر، با میانگین سنی ۴۹ سال) که به تازگی از ابتلا به COVID-19  بهبود یافته بودند، انجام دادند تا وجود آسیب میوکاردیال را ارزیابی کنند.

ویژگی­های دموگرافیک، مارکرهای قلبی خون، و تصاویر CMR تهیه شدند و با گروه های شاهد متشکل از داوطلبین سالم هم سن و هم جنس، و نیز بیمارانی با ریسک فاکتورهای همسان مقایسه شدند.

نتایج نشان دادند که در زمان CMR، تروپونین با حساسیت بالا، در ۷۱% بیمارانی که به تازگی از COVID-19  بهبود یافته بودند، قابل شناسایی بود، و در پنج نفر از آن­ها نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته بود. در مقایسه با شاهدین سالم و شاهدین با ریسک فاکتورهای همسان، افرادی که به تازگی از COVID-19  بهبود یافته بودند، کسر خروجی بطن چپ کمتر، حجم بطن چپ بیشتر، و جرم بطن چپ بیشتری داشتند. در مجموع، در ۷۸% بیمارانی که به تازگی بهبود یافته بودند، یافته های غیرعادی قلبی از قبیل سطح بالای T1  native میوکارد، سطح بالای T2  native میوکارد، انهانس گادولینیوم تاخیری میوکارد، و انهانس پریکارد دیده شد. تروپونین T با حساسیت بالا، ارتباطی قوی با نقشه های native T1 و native T2  داشت.

در مقایسه ی بیمارانی که در خانه بهبود یافته بودند و آن­هایی که به دنبال بستری در بیمارستان بهبود پیدا کرده بودند، تفاوتی اندک اما مهم در نقشه­ی native T1  وجود داشت، اما نقشه ی native T2  و سطح تروپونین T با حساسیت بالا در این ها مشابه بود. هیچ یک از این مقادیر، ارتباطی به مدت زمان گذشته از زمان تشخیص COVID-19  نداشتند. بیوپسی اندومیوکاردیال در بیکارانی که یافته های شدیدی داشتند، نشان دهنده­ی التهاب لنفوسیتی فعال بود. این پژوهش در تاریخ ۲۷ جولای ۲۰۲۰ در ژورنال JAMA Cardiology  منتشر شد.

دکتر ولنتینا پانتمن محقق ارشد این پژوهش گفت: “Native T1 و T2،  مقادیری بودند که بیشترین قدرت تمایز را در تشخیص پاتولوژی­های میوکاردی مرتبط با COVID-19 داشتند. یافته های ما نشان دهنده­ی خطر بالقوه­ی ابتلای بخش بزرگی از جامعه به بیماری التهابی هستند و لازم است فورا با مطالعات کوهورت وسیع تری تایید شوند.

MRI  قلبی نوعی تکنولوژی تصویربرداری برای ارزیابی غیرتهاجمی عملکرد و ساختار سیستم قلبی عروقی است که اصول پایه­ای مشابه تصویربرداری MRI دارد، اما با تغییراتی که منجر به استفاده از سکانس­های تصویربرداری سریع شده اند، بهینه سازی شده است. در نتیجه، در حال حاضر تصاویر CMR به طور مرحله به مرحله تهیه می­شوند. برای تهیه­ی هر تصویر، بیماران پس از انجام دم، نفس خود را حبس می­کنند و سپس تا مرحله­ی بعدی تصویربرداری، به طور عادی تنفس می­کنند.

 منتشر شده در تاریخ ۵ آگوست ۲۰۲۰

  • نویسنده : parsxray
  • منبع خبر : parsxray